• Samanaikaisesti tuotujen matkailuautojen ostaminen on pelattavaa säästöillä ”, sanoo pääsihteeri Geir Holm kansallisessa keskuspankissa. Kuva: Per Chr. Hestnæs
    Samanaikaisesti tuotujen matkailuautojen ostaminen on pelattavaa säästöillä ”, sanoo pääsihteeri Geir Holm kansallisessa keskuspankissa. Kuva: Per Chr. Hestnæs
Jaa tämä sivu:
Teksti: Morten Broks
Caravan ja Caravan -lehti, nro 1 helmikuu 2019

Rinnakkaistuonti ulkomailta: tuo perävaunun koirat valon takana!

- "Matkailuautojen ja asuntovaunujen rinnakkaistuontia harjoittavat toimijat ihmettelevät norjalaisia, kun he väittävät, että asiakkailla on samat oikeudet kuin ostettaessa valtuutetulta NCB-jälleenmyyjältä. He kertovat vain puolet totuudesta ”, sanoo kansallisen keskuspankin pääsihteeri Geir Holm.

Norjan Caravan Industry Association varoittaa Norjan kuluttajia vaarallisen rinnakkaistuonnin käytöstä, kun he ostavat uutta matkailuautoa tai asuntovaunua. Mitä alun perin näyttää sopimattomalta jälleenmyyjältä, voi pitkällä aikavälillä tulla erittäin kalliiksi tekijäksi, jonka kustannukset eivät olleet mukana alkuperäisessä laskelmassa.

- "Jos haluat ostaa matkailuauton miljoonille dollareille jälleenmyyjän kautta, joka ei hyväksy mitään takuuvelvollisuutta, on pelata säästöjä", sanoo Norjan Caravan Industry Associationin (NCB) pääsihteeri Geir Holm. Hän saa teollisuuden yhdistyksen oikeudellisen asiantuntijan Alexander Rukinin tukensa: - "Väitän, että se, mitä säästät tuonnissa, menettää nopeasti ongelmien raportin päivän", hän sanoo.

Ei oikeuksia

Jos asiakas on päättänyt ostaa matkailuauton tai kuljetuksen ulkomaille, sinulla ei ole oikeuksia Norjan kuluttajaostolaissa. Jos ostat Norjassa valtuutetun NCB-jälleenmyyjän kanssa, sinulla on enintään viiden vuoden takuu, jota et saa ulkomaille. - "Norjan ulkopuolella ostettujen esineiden vikoja ja vikoja koskevat valitukset on suunnattava ulkomaille", Rukin sanoo.

Kansallisen keskuspankin jälleenmyyjällä ei ole velvollisuutta auttaa sinua, jos olet vaihtanut leirintäautoa tai kuljetusta ulkomailla, vaikka jälleenmyyjä myy saman tuotemerkin, jonka olet tuonut. Tämä koskee sekä takuutyötä että valituksia. - "Jäsenemme luonnollisesti pystyvät auttamaan, jos siellä on vapaata kapasiteettia ja asiakkaalle maksettavaa apua vastaan", Geir Holm sanoo.

pippurinen

Uskomalla, että voit saada Norjan maahantuojan kattamat kulut, on kuin uskoa Joulupukiin: - "Kuluttaja itse vaatii korvausta ulkomaiselta jälleenmyyjältä, kunhan sillä on oikeusperusta. Ehkäpä ulkomainen jälleenmyyjä voi sopia, että auto korjataan Norjassa, mutta useimmissa tapauksissa ulkomainen jälleenmyyjä sanoo, että kyllä, okei, tule tänne autoon ja katsomme sitä. Se voi olla sekä kallista että aikaa vievää ”, Rukin sanoo. Hän uskoo, että matkailuautojen ja vaunujen tuonnin avulla voidaan nopeasti tehdä käsi ampiaisten pesään.

”Turvallisinta on ostaa matkailuauto tai asuntovaunu valtuutetulta NCB-jälleenmyyjältä. Caravan-messuilla 2018 Lillestrømissä tapaat vain NCB: n hyväksyttyjä jäseniä. - Voi olla älykäs paikka aloittaa, sanoo pääsihteeri Geir Holm. (Kuva: Per Chr. Hestnæs)

Yksi syy siihen, miksi Norjan karavaaniteollisuusliitto uskoo, että rinnakkaistuonti on kuin ampiainenpesä, on salainen ratkaisu, jota rinnakkaistuonnin takana olevat pelaajat ovat kuoriutuneet. Allekirjoitetussa sopimuksessa ei ole epätavallista, että asiakas on listattu ajoneuvon maahantuojaksi. Tämä ei merkitse ainoastaan ​​sitä, että sinulla ei ole oikeuksia Norjan viralliseen maahantuojaan, vaan myös siitä, että olet itse vastuussa virheistä ja puutteista, kun ajoneuvoa myydään yksityisesti Norjassa. - Nämä ovat hyvin harvoja, jotka ovat tietoisia ja jotka voivat nopeasti tulla huijauksiksi. Myyjänä olet vastuussa tuotteesta 2-vuotta, vaikka omistusmuutokset tapahtuisivat, Geir Holm huomauttaa.

6: n syyt NCB: ltä, jotta ne eivät pystyisi ohjaamaan rinnakkaistuontia

1. Sinulla ei ole samat oikeudet: Jos olet asiakkaana, olet päättänyt ostaa matkailuauton tai kuljetuksen ulkomaille, sinulla ei ole oikeuksia Norjan kuluttajaostolaissa. Jos ostat Norjassa valtuutetun NCB-jälleenmyyjän kanssa, sinulla on enintään viisi vuotta takuuta, jota et saa ulkomaille. Norjan ulkopuolella ostettujen esineiden vikoja ja vikoja koskevat valitukset on suunnattava ulkomaille.

2. Olet itsenäinen maahantuoja ja saat suuria kustannuksia: Useat rinnakkaistuontia käyttävät matkailuautot ja asuntovaunut myyvät ostosopimuksen niin, että asiakas on tuoja itse. Se voi aiheuttaa suuria ongelmia ja kustannuksia, jos myyt rinnakkaistuontia asuntovaunusta tai asuntovaunusta edelleen Norjassa. On hyvin vähän, jotka ovat tietoisia tästä ja jotka voivat nopeasti tulla huijauksiksi. Myyjänä olet sitten vastuussa tuotteesta 2-vuotta, vaikka omistuksessa on muutoksia.

3. Ei velvollisuutta jälleenmyyjälle: NCB: n jälleenmyyjällä ei ole velvollisuutta auttaa sinua, jos olet vaihtanut leirintäalustasi tai kuljetustasi ulkomailla, vaikka jälleenmyyjä myy saman tuotemerkin, jonka olet tuonut. Tämä koskee sekä takuutyötä että valituksia. Kansallisen keskuspankin jälleenmyyjä pystyy kuitenkin auttamaan, jos asiakkaalle on vapaata kapasiteettia maksamalla saamastaan ​​avusta.

4. Kallis takuu korjaukset: Koska sinulla ei ole oikeutta korjata rinnakkaistuontia asuntovaunua tai asuntovaunua Norjassa, sinun täytyy mennä ulkomaille korjaamaan mahdollinen valitus. Se voi monissa tapauksissa merkitä suuria lisäkustannuksia ulkomaanmatkoihin. Se vie myös aikaa, kun käytetään NCB-jälleenmyyjiä.

5. Kosteus testaa haasteen: Jos asuntovaunut ja matkailuautot eivät täytä vuotuisia kosteusmittausvaatimuksia, kosteuden takuu raukeaa, jolloin omistajat voivat pysyä taloudellisesti vastuussa kalliista kosteusvaurioista. Toinen näkökohta on, että monet NCB-jälleenmyyjät, erityisesti ketjuun kuuluvat, eivät saa koskettaa rinnakkaisia ​​tai käytettyjä maahantuotuja asuntoautoja. Esimerkiksi ottamalla tiheyden tarkistus (kosteuskoe), leimaamalla huoltokirjaan ja toimittamalla se valmistajalle, vastuu tästä moottoripaikasta siirtyy yhtäkkiä jälleenmyyjälle, joka on tehnyt tämän työn.

6. Alempi toissijainen arvo: Monet kansallisen keskuspankin jälleenmyyjät eivät ota maahantuotua asuntoautoa tai vaunua vastineeksi. Näin ollen monissa tapauksissa rinnakkaistuonnilla varustetulla matkailuautolla tai vaunulla on alhaisempi toissijainen arvo kuin valtuutetun kansallisen keskuspankin jälleenmyyjän Norjassa.

Hanki uutiset suoraan kotiisi

NBCC: n artikkelit ovat saatavilla digitaalisesti vasta jonkin aikaa jäsenlehden jakelun jälkeen. Jäsenlehti ja joukko muita etuja voidaan helposti varmistaa liittymällä Norjan suurimpaan ja vanhimpaan etujärjestöön asuntovaunulla tai asuntovaunulla.
Liity Norja Asuntoauto ja Caravan Club liian!

  • Lisää loma Norjaan!
    Leirintäalueet löytyvät täältä:
  • Lisää loma Norjaan!
    Leirintäalueet löytyvät täältä: